Reportajul de la Liman Bike Race, realizat de Miron Elisei pentru Maros Bike TV
In ziua de duminica, 10 mai 2009, a avut loc cea de-a 4-a editie a concursului de mountain bike “Liman Bike Race”, concurs desfasurat in vicinitatea complexului turistic “Valea lui Liman”, de unde si numele competitiei.
Concursul initiat de fratii Alin si Cosmin Rosu, impreuna cu Puiu Muntean, a avut la aceasta cea de-a 4 prezentare un real succes, la start aliniindu-se 163 de participanti in toate colturile tarii, organizatorii fiind realmente coplesiti de numarul neasteptat de mare de participanti; a fost totusi o surpriza nesperat de placuta, prezenta atat de numeroasa a iubitorilor de MTB sugerand faptul ca aceasta competitie ofera un traseu si o experienta pe placul tuturor, atat cunoscatori si veterani, cat si incepatori si, pur si simplu sustinatori.
Circuitul de 27 de km, care trebuia parcurs de 2 ori pentru categoria 18-35 de ani, a oferit un traseu foarte complex, atat din punct de vedere al tipurilor de teren parcurse, cat si al punerii la incercare a simtului orientativ al participantilor.
Startul s-a dat la ora 11.00, pentru 6 categorii de participanti, inscrierea fiind gratuita pentru toti. Desi am beneficiat de un buget restrans (aproximativ 2700 de RON), cursa a fost pe placul tuturor, aducand multe satisfactii pentru toti cei care au participat, fie ca au terminat cursa sau nu, fiind totusi vorba (la categoria 18-35 de ani) de un traseu de 54 de km care a pus la incercare anduranta si indemanarea tuturor.
Fara incidente majore, doar cu stropi de sudoare si zambete pe buze la finish, ordinea sosirii pentru cele 6 categorii arata astfel:
10 -14 ani baieti
locul 1 - Capotescu Valentin, Tomesti
locul 2 - Stanila Casian, Balosesti
locul 3 - Lazar Darius, Tomesti
Strian Sebastian, Luncani
Ardelean Darius, Tomesti
Mihut Cosmin, Otelu Rosu
Muntean Robert, Tomesti
Milos Andrei, Tomesti
Lupsa Alexandru, Timisoara
Pandurescu Florin, Romanesti
Wachter Denis, Tomesti
Suma Felix, Timisoara
Milos Adrian, Tomesti
Suma Adam, Timisoara
Ciula Andrei, Buzias
10-14 ani fete
locul 1 - Stanomir Laura, Tomesti
locul 2 - Medelean Ionela, Luncani
locul 3 - Homojdian Ioana, Tomesti
Popescu Denisa, Tomesti
Capotescu Florina, Tomesti
Homojdian Anamaria, Tomesti
Milos Alexandra, Tomesti
Moiceanu Alina, Tomesti
fete senioare
locul 1 - Plumbota Maria, Predeal 1:14
locul 2 - Fodor Elena, Timisoara 1:29
locul 3 - Giucoane Mihaela, Timisoara 1:42
Plumbota Vanessa, Predeal
Ardelean Alexandra, Resita
Braniste Ioana, Timisoara
Marcu Ionela, Timisoara
Ciurescu Ramona, Timisoara
Hodi Mariea, Lugoj
Opris Mihaela, Timisoara
Susan Silvia, Timisoara
Motoc Mariana, Timisoara
Oana Calangiu, Timisoara
Pettenkoffer Alex, Arad
Enache Lavinia, Timisoara
Dinca Andrea, Timisoara
Marza Dana, Timisoara
Hamza Marinela, Lugoj
14-18 ani baieti
locul 1 - Popovici Georgian, Resita 1:01
locul 2 - Chirila Radu, Tomesti 1:15
locul 3 - Paraschiv Sergiu, Resita 1:16
Palconi Razvan, Tomesti
Savin Ciprian, Tomesti
Ciobanu Daniel, Lugoj
Gornic Andrei, Faget
Oprea Claudiu
Varanic Miodrag, Timisoara
18-35 ani baieti
locul 1 - Radu Tudor, Cluj 2:02:01
locul 2 - Szentes Norbert, Tg. Mures 2:02:02
locul 3 - Olar Liviu, Cluj 2:04
locul 4 - Crista Daniel, Resita 2:06
locul 5 - Sabau Vlad, Cluj 2:07
locul 6 - Mathe Csongor, Tg. Mures 2:08
Stroiescu Felix
Balescu Horatiu
Petrescu Florentin, Timisoara
Bogdanescu Laurentiu, Lugoj
Kovacs Robert
Boldi Dan
Gomoi Dorel, Arad
Dominte Otniel, Sibiu
Ianos Andrei
Ragobete Marius, Lugoj
Bako Francisc
Simisnean Casian
Stanciu Iustin
Minulescu Andrei, Cluj
Manea Rares, Zarnesti
Tomuta Emanuel
Fodor Alexandru, Timisoara
Wendl Alfred, Lugoj
Baba Mircea, Timisoara
Nadajnean Bogdan, Timisoara
Barbu Adrian
Popa Doru
Toth Catalin, Baia Mare
Aresene Razvan, Lugoj
Colibasanu Radu
Pettenkeffer Max, Arad
Padurean Silviu, Faget
Mandras Valentin
Napau Andrei, Deva
Harabagiu Andrei, Timisoara
Silvestru Mihai
Sadovan Iulian
Bordea Ionut
Podaru Iulian
Stamenca Daniel
Duma Emil
Lasconi Alexandru, Faget
Olar Liviu
Belmustata Adrian, Timisoara
Tamas Sergiu
Candea Adrian
Marcu Vlad, Timisoara
Dragos Stefan, Timisoara
Moise Cristian, Deva
Ioanas Gelu
Bereczi Andrei, Timisoara
Cristea Radu
Vlad Ovidiu, Timisoara
Otican Adrian, Faget
Neatu Cristian, Timisoara
Balu Stefan
Tauber Adrian
Bogdan Alexandru
Marcu Vlad
Crainic Calin
Balas Marian
Raul Balescu
Rogozin Alin
Cojocaru Constantin
Sranca Flavius
Catalin Gavrila, Resita
Iancu Andrei
Turturica Mihai
Cernescu Catalin, Tomesti
Neacsu Marius, Faget
Govoreanu Andrei, Lugoj
Motu Tiberius, Faget
Arion Dan
Palea Ciprian
Ticula Adrian, Tomesti
Chisevescu Bogdan
Craciun Bogdan, Lugoj
Stroiescu Remus
Pufan Alexandru, Severin
Cococi George, Severin
Racu Calin, Timisoara
Wiichner Eduard, Timisoara
Balemba Marian
Todorescu Ciprian
peste 35 ani baieti
locul 1 - Radici Adrian, Resita 1:03
locul 2 - Balia Titziano, Lugoj 1:05
locul 3 - Pommersheim Helmuth, Arad 1:11
Lupsa Danut, Timisoara
Klosz Peter, Tg. Mures
Gherman Calin, Hunedoara
Mihut Nosu, Otelu Rosu
Oprea Florin, Arad
Dobrei Florin, Timisoara
Branda Costin, Lugoj
Stefanas Marius, Arad
Enrico Polo, Italia
Paun Felix, Arad
Trifan Ion
Varanic Florin, Timisoara
Cristescu Emil, Timisoara
Negrea Cristian, Timisoara
Maghiaru Radu, Timisoara
Vasiliu Mihail, Tomesti
Baschant Zoltan, Timisoara
Balemba Catalin, Lugoj
Dobrater Emanuel, Timisoara
Borlea Florin, Timisoara
Hodi Stefan, Lugoj
Ursei Ionel, Timisoara
Suma Claudiu, Timisoara
Baschant Csaba, Timisoara
Cristescu Andrei, Timisoara
Pe aceasta cale dorim sa multumim tuturor sponsorilor, participantilor, in fapt tuturor celor care ne-au ajutat si sprijinit pentru buna desfasurare a acestei cele de-a 4 editii a concursului “Liman Bike Race” si sa speram ca la editiile viitoare sa primim mai mult sprijin moral si financiar pentru a oferi iubitorilor de MTB o competitie pe masura!
Cu stima,
organizatorii concursului Liman Bike Race
Photos by Ovy, Razvan, Alina